Delisting - o co chodzi z dematerializacją akcji na giełdzie
W ramach słowniczka żargonu restrukturyzacyjnego, kancelaria Tatara przybliża nam dziś termin delisting. Oznacza on wykreślenie akcji z giełdy papierów wartościowych po tym, jak uprawomocnił się wyrok orzekający upadłość tego podmiotu.
2019-02-20, 11:24

Delisting - upadłość firmy powoduje a jej akcje na giełdzie

Prawo to bardzo rozbudowana dziedzina wiedzy. Z uwagi na to, że w nowoczesnym społeczeństwie musi ono regulować coraz więcej obszarów interakcji międzyludzkich, a także przewidywać coraz to nowe sytuacje i zagrożenia, dziedzina ta musiała wykształcić wiele wyspecjalizowanych odnóg. Powoduje to jednak, że poza wąskim gronem specjalistów sporo zagadnień pozostaje nierozumianych. Stąd kancelaria Tatara postanowiła rozpropagować wiedzę z zakresu żargonu prawa restrukturyzacyjnego. Na swoim blogu regularnie publikują wpisy objaśniające kolejne pojęcia. Dziś prezentują termin: delisting.

Delisting - znaczenie dosłowne a ustawowe

Określenie delisting pochodzi z języka angielskiego. W luźnym tłumaczeniu oznaczałoby zejście danego podmiotu z giełdy finansowej. Dosłownie powiedzielibyśmy: "wykreślenie". Ustawowe znaczenie tego terminu jest jednak nieco zawężone. Chodzić będzie o zniesienie dematerializacji akcji.

Co wynika z upadłości?

Termin delisting ma zastosowanie co do zasady w przypadku ogłoszenia upadłości podmiotu, który wypuścił swoje akcje na giełdzie. Gdy wyrok sądu orzekającego upadłość uprawomocni się po upływie sześciu miesięcy od jego wydania, automatycznie akcje danego podmiotu ulegają dematerializacji - innymi słowy, tracą całkowicie na wartości i nie można nimi ponownie handlować.

KONTAKT / AUTOR
Tatara
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.