Claw-back wyjaśnienie pojęcia
Claw-back to określenie pochodzące z branżowego języka prawniczego. Ma ono dość precyzyjne znaczenie, które chcemy przedstawić w tym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się, a także do sięgnięcia do wpisu źródłowego.
2019-01-09, 09:59

Claw-back to zapożyczony z języka angielskiego termin prawniczy. Stosowany jest on w terminologii dotyczącej spraw z wiązanych z finansami. Używa się go także w kontekście procesów upadłościowych i pokrewnych - restrukturyzacyjnych i spadkowych w odniesieniu do osób prawnych. Poprawne jest mówienie o claw-back'u określonych środków pieniężnych. Znaczy to tyle, że trzeba zwrócić otrzymane pieniądze.

Claw-back: zastosowanie

Przykładowe zdania z użyciem tego wyrażenia mogą brzmieć następująco: czy przygotowałeś się na wezwanie Ministerstwa Finansów, dotyczącego claw-back środków z wycofanego grantu? W przytoczonym przykładzie chodzi o hipotetyczną sytuację, w której nasz nienazwany podmiot wziął udział w konkursie na grant, przeprowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Co więcej, nasz podmiot wygrał ów konkurs i otrzymał środki w ramach grantu. Z niewiadomych jednak przyczyn, grant ten został cofnięty (np. regulamin konkursu był wadliwy). Nasz podmiot musi więc zwrócić środki, które otrzymał w ramach finansowania grantu.

Inne zastosowanie

Wyrażeniem claw-back możemy posługiwać się jeszcze w wielu innych przypadkach. Nie zawsze będzie jednak to konieczne, gdyż zastąpienie tego wyrażenia polskimi odpowiednikami nie nastręcza zbyt wielu trudności.

Claw-back określonych środków finansowych

KONTAKT / AUTOR
Tatara
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.